Zakup firmowego laptopa,
który nie będzie bolesnym wspomnieniem.


Czy należysz do osób dla których laptop jest podstawowym narzędziem pracy w firmie?Image

Jeśli jesteś właścicielem firmy, biura rachunkowego, agencji kreatywnej czy sklepu to używasz laptopa na codzień i na pewno potrzebujesz narzędzia na przykład do wystawiania faktur, napisania pisma do urzędu, może chcesz nagrać 10 sekundowy film lub animację do reklamy swojej firmy.

A może po prostu chcesz korzystać z internetu czy prowadzić firmę w dowolnym miejscu?

Potrzebujesz indywidualnego dobrze dobranego rozwiązania, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a przede wszystkim nie będzie przeszkodą w realizacji Twoich zadań, w prowadzonej działalności.

Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć od sprzedawcy:
“Tak, ten laptop ma najnowszy procesor, pojemny dysk i dedykowaną grafikę, na pewno będzie wystarczający do tego w jakim celu Pani/Pan go kupuje”?
A po powrocie do firmy i pierwszym uruchomieniu okazało się, że pojawiły Ci się jakieś aktualizacje, komputer sam się wyłączył i teraz wolno działa lub w ogóle nie startuje?

Image


A może trafiłeś na sprzedawcę, który nie spytał dokładnie do czego chcesz używać laptopa i sprzedał Ci używany komputer tak zwany poleasingowy. Twierdził, że to najkorzystniejszy zakup dla Twojej firmy, bo przecież on wie, że dbasz o koszty i nie chcesz płacić drogo za nowego laptopa. Nie dopytał i nie dowiedział się, że zależy Ci na szybkości pracy w internecie i na pracy na kilku uruchomionych jednocześnie programach. A tego kilkuletni laptop bez modernizacji sprzętowej nie może Ci zapewnić.

Jakie są konsekwencje takich zakupów?


Tracisz swój bezcenny czas i w efekcie tracisz pieniądze.


Przykład z życia

Pan Adam nasz klient, któremu sprzedaliśmy oprogramowanie do prowadzenia firmy enova365, kupił jakiś miesiąc temu nowy laptop. Niestety nie u nas, oferta w markecie wydawała mu się lepsza cenowo. Szykował na tym laptopie przez ostatnie dwa tygodnie ofertę na ważny dla niego przetarg z branży budowlanej. Po zakończeniu pisania, dokument miał zostać wysłany w wersji elektronicznej. Ale jak to często bywa w takich sytuacjach, pokazał mu się komunikat “problem z siecią” po czym komputer nagle się ponownie uruchomił.

Podczas ponownego włączania zaczęły się instalować aktualizacje. Trwało to dosyć długo, a pan Adam miał jeszcze tylko godzinę na wysłanie oferty. Chyba każdemu z nas przytrafia się czekanie na ostatnią chwilę z takimi rzeczami. Komputer po samodzielnym restarcie już się ponownie niestety nie uruchomił. Czarny ekran przy naciskaniu włącznika - koszmar każdego użytkownika.

W konsekwencji pan Adam nie wysłał na czas oferty. Zrobił to po 15 minutach od wyznaczonego czasu jak już poradził sobie z poprawnym uruchomieniem laptopa, ale niestety w ten sposób nie spełnił wymaganego kryterium dostarczenia oferty i nie został uwzględniony w przetargu, na którym tak mu zależało. Strata potencjalnych zysków to około 20 tysięcy zł.


Image

Jak zatem kupić idealnie dopasowany firmowy laptop i nie wydać na niego majątku?

Istnieje kilka sposobów.

"Najprostszy", zdobyć wiedzę i doświadczenie związane z rynkiem IT albo mieć kogoś zaufanego, kto kompleksowo doradzi Ci w zakupie. Potrafić dokładnie określić parametry notebooka jaki będzie Ci potrzebny w firmie i do tego zdobyć wiedzę co zrobić jak z komputerem zacznie się dziać coś nie tak.

Jeśli dysponujesz odpowiednio szeroką wiedzą i doświadczeniem to możesz zakupić sprzęt firmowy teoretycznie gdziekolwiek. Wiesz czego potrzebujesz i fachowy sprzedawca nie będzie Ci zbytnio potrzebny.

Ale oczywiście z tym powyższym najprostszym sposobem przesadziłem. Bo czy na pewno masz na to wszystko czas jak prowadzisz swoją firmę po 16 godzin na dobę?


Spora grupa przedsiębiorców wybiera też drugi sposób na zakup komputera do firmy.

Wizytę w galerii lub sieci handlowej. W sobotę bo niedziele są “zamknięte” i często zdarza się to przy okazji spożywczych zakupów do domu.

Image


Kupują oni laptopy, które staną się istotnym narzędziem w ich firmie w międzyczasie gdy oglądają w galerii ubrania, odkurzacze, aparaty albo inne drobiazgi do domu. Być może przy odrobinie szczęścia trafią na doradcę, który będzie miał wiedzę dotyczącą zasady działania produktów różnych producentów, a nie tylko tego jedynego z najwyższą prowizją od sprzedanych egzemplarzy.

I może będą mieli szczęście, że sprzedawca ten nie dorabia tylko w weekendy jako doradca działu z laptopami i będzie trochę znał się na sprzęcie komputerowym. Albo podejmują decyzję kierując się atrakcyjnością ekspedientki, która bardzo zachwalała i doradzała wybrać właśnie TEN model.Image


Jest jeszcze kolejna metoda zakupu.

Na “analityka dostępnych informacji w sieci” polegająca na przeglądaniu opinii, testów, opisów czy pytania na forach internetowych. Dostępna dla każdego, ale niestety bardzo czasochłonna.

Efekt powyższych metod zakupu? W każdym przypadku inny i ciężki do przewidzenia.A może powinieneś kupić laptopa w specjalistycznym sklepie komputerowym?Nasza inna klientka, pani Małgorzata, opowiadała mi ostatnio, jak jej kolega śmiał się gdy kupowała swojego laptopa w takim specjalistycznym salonie komputerowym. On chwalił się, że swojego zamówił przez internet w dużym markecie. Ona mówiła, że miała doskonałe narzędzie gotowe do pracy w ciągu kilku godzin.

On dostał laptopa następnego dnia od momentu zakupu. Ale już dwa razy odsyłał do serwisu. Raz gdy reklamował, że dostał tylko 4GB pamięci zamiast 8GB. Okazało się, że pamięć wypadła jak dokładali w serwisie w markecie. Przysłali mu po 3 dniach z powrotem.

A drugi gdy jego Windows wyłożył się po trzech godzinach pobierania aktualizacji. W tym wypadku na powrót z marketu poczekał już trochę dłużej bo 9 dni.

Image


Moim zdaniem, najlepszy sposób na uniknięcie wielu niespodzianek w chwili zakupu dobrego komputera do firmy to pójście do sklepu z kompetentną obsługą i wieloletnim doświadczeniem w tej konkretnej dziedzinie.

Wydaje się, że to najbardziej oczywiste rozwiązanie ale nie zawsze brane przez przedsiębiorców pod uwagę.

To w takim sklepie sprzedawcy zależy na jak najlepszym dobraniu sprzętu do potrzeb klienta co często owocuje pozyskaniem zaufania takiego klienta i nie rzadko długoletnią współpracą.Image


Co jest głównym czynnikiem, który odróżnia nas, specjalistów z dziedziny komputerów od sprzedawcy z marketu?Dbałość o dopasowanie rozwiązania i konkretnego modelu komputera do potrzeb klienta, a nie na odwrót. Jak klient kupi złego laptopa z dowolnego powodu, to do kogo będzie miał przysłowiowe “pretensje” i żale po czasie? Oczywiście do mnie jako do sprzedawcy. Wolę tego uniknąć i dbam o to co sprzedać klientowi.Co zyskasz kupując komputer w firmie komputerowej?

Po określeniu wymagań jakie przedstawia przedsiębiorca, zaczynam szukać pasującego rozwiązania. Tutaj często decydującą rolę zaczyna odgrywać budżet.

Często w marketach w ofercie są dostępne nowe komputery w takim przedziale cenowym jak często słyszę od klientów, do 1500 zł. Przecież to tylko praca biurowa więc nie chcemy wydawać więcej. Oczywiście również u nas w sklepie jest możliwość zakupu nowego laptopa w takiej cenie. Jednak jego wydajność pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej jest to najniższa półka wydajnościowa. Nie nadaje się on do efektywnej i optymalnej pracy nawet w biurze lub sekretariacie.

Jeśl okaże się, że ten budżet jest naprawdę brzegowy i nic więcej nie przeznaczysz na komputer to wtedy mam dla Ciebie inną propozycję.


Jest rozwiązanie aby zaoferować Ci w cenie 1500 zł wydajny komputer klasy biznesowej.


I do tego z gwarancją. Oczywiście mowa tutaj o wspomnianych wyżej używanych komputerach tak zwanych poleasingowych.

Taki komputer jest u nas odpowiednio zmodyfikowany i wyposażony w rozwiązania, które pozwolą przedłużyć jego żywotność i pozwolą na użytkowanie do wymagających zadań firmowych. Komputery takie są u nas dostępne na bieżąco i możesz je nawet przetestować przed ostatecznym zakupem biorąc do firmy na kilka dni.Image


Ale jaka jest najważniejsza zaleta kupowania komputera w specjalistycznej firmie komputerowej?


Takie firmy jak nasza, sprzedające produkty IT, posiadają jeden najważniejszy wyróżnik. Mamy na miejscu serwis komputerowy. Każdy komputer, a w szczególności te używane jesteśmy w stanie przetestować, wykonać niezbędne aktualizacje i przygotować je dla Ciebie do pracy od razu po zakupie. A w razie awarii naprawa jest wykonywana na miejscu.

Jak już się zdecydujesz na ten sposób zakupu laptopa do firmy, to zwróć uwagę na kilka innych ważnych rzeczy.


Wybór producenta oraz parametrów


Bardzo ważne. To od tego jakiej firmy komputer wybierzemy zależy jakie wsparcie otrzymamy w przypadku awarii. Część producentów oferuje ciekawe rozwiązania gwarancyjne dające możliwość usunięcia usterki w ciągu jednego dnia roboczego i naprawy komputera na miejscu u klienta i to wszystko w okresie 36 lub więcej miesięcy po zakupie. Często bez specjalnych dopłat do gwarancji.

Kolejna rzecz to właściwy dobór parametrów. Zawsze można zaoferować klientowi tą “najnowszą, najszybszą, najbardziej zaawansowaną” platformę. Ale czy klient, który nie śledzi na bieżąco rynku IT, będzie w stanie to zweryfikować? Czy wszystkie nowości są Ci potrzebne do pracy w firmie?

Image


Parametry mogą mieć znaczenie w drugą stronę. Często klienci potrzebują najnowszych standardów do pracy i wykonywanych zadań. Cały czas w sprzedaży dostępne są nowe komputery w których znajdują się procesory sprzed 4-5 lat. Są to również wydajne rozwiązania, ale różnica w cenie może być nieznacząca, a zamiast rozwiązania bardziej energooszczędnego czy wydajniejszej magistrali lub obsługi bieżących standardów otrzymasz “leżak magazynowy”.

Czy wiesz, że możesz kupić komputer, który od razu będzie zapewniał funkcjonalność, której oczekujesz?


Innym ważnym aspektem jest wybór peryferiów czy możliwość rozbudowy, ulepszenia. Zdarza się bowiem że sprzęt z idealnie dobranymi parametrami takimi jak procesor, matryca, staje się mało przydatny w firmie bo brakuje mu klawiatury numerycznej, napędu optycznego czy odpowiedniego złącza niezbędnego do podłączenia projektora. Częsta zmora tych co prowadzą liczne prezentacje. Kto wymyśla te wszystkie konfiguracje złącz!?

Oczywiście można problem rozwiązać poprzez dokupienie adapterów, napędu na usb czy zewnętrznej klawiatury numerycznej, ale to powoduje ogólny wzrost ceny sprzętu i dodatkowo narażasz się na czynniki, które mogą być zawodne, a cały zestaw przestaje być komputerem mobilnym.

Pamiętaj o czymś jeszcze ważniejszym niż sam zakup. Nazywamy to: obsługą posprzedażową.

Istotną przewagą specjalizowanych sklepów w tym zakresie są zasoby wiedzy i doświadczenie pracujących tam ludzi. Dużo problemów, awarii można rozwiązać szybko, na miejscu i bez konieczności przechodzenia mozolnego procesu oddania sprzętu do serwisu na gwarancji.

Bywa też tak że awaria dotyczyła np. systemu operacyjnego, komputer jest wysyłany do producenta i po 10 dniach oczekiwania dowiadujesz się, że usterka nie będzie naprawiona w ramach gwarancji i możesz zapłacić za rozwiązanie tej usterki.

Możesz również stracić swoje cenne dane, które znajdowały się na nośniku przed awarią. W większości przypadków przy problemach z działaniem systemu operacyjnego w serwisie producenta dysk jest przywracany do stanu w jakim komputer został sprzedany i wszystko co się na nim znajdowało jest kasowane.

Podsumowując, zakup komputera w specjalistycznym sklepie to sposób pozwalający zaoszczędzić Twój czas i pieniądze. Kupujesz komputer w sklepie mającym wieloletnie doświadczenie w sprzedaży takich urządzeń dla firm i przedsiębiorców. Dodatkowo przy sklepie funkcjonuje serwis, który obsługuje i zna realia pracy komputerów firmowych.

Sprawdź czy taki serwis jest na miejscu u sprzedawcy! Zapytaj też, czy przyjedzie do Twojej firmy i pomoże Ci na miejscu jeśli zaistnieje taka potrzeba.Image


Zyskaj w sytuacjach awarii, na przykład takiej jaka spotkała pana Jacka, który kupił nowego laptopa od firmy komputerowej. Oczywiście laptop przed wydaniem dla klienta został uruchomiony, zainstalowano niezbędne aktualizacje dla systemu operacyjnego (to oszczędność kilkunastu godzin dla klienta).

Na życzenie klienta wyczyszczono dysk z niepotrzebnego oprogramowania i zainstalowano antywirus. Po kilkunastu dniach od sprzedaży, pan Jacek wrócił do miejsca zakupu, gdyż laptop działał bardzo wolno.

Pozostawiono go na reklamacje. Pracownicy serwisu działającego przy sklepie od razu przystąpili do zdiagnozowania sprzętu, która nie ingerowała w gwarancję producenta.

Okazało się, że jedna z aplikacji zainstalowanych przez użytkownika, próbowała się aktualizować co powodowało duże zajęcie zasobów komputera. Rozwiązano problem w ciągu kilku godzin. Usterka została naprawiona bezpłatnie dla klienta firmy. Notebook mógł być dalej używany w firmie pana Jacka.

Przy zakupie przez internet sytuacja wyglądałaby inaczej. Prawdopodobnie komputer musiałbyś odesłać do sprzedawcy. Po kilku dniach mogłoby się okazać, że usterka została spowodowana przez złe użytkowanie komputera i że nie zostanie naprawiona w ramach bezpłatnej naprawy gwarancyjnej. W ramach gwarancji przywrócono by Ci komputer do stanu pierwotnego.

Takie przywrócenie systemu kasuje wszystkie ważne, firmowe dane, które sa na dysku!

Nie wspomnę już o tym, że musiałbyś może oddać komputer do odzyskiwania danych ponieważ pliki, które się tam znajdowały były niezbędne do dalszego funkcjonowania Twojej firmy. Koszty takiej usługi mogą wynieść tysiące złotych plus stracony czas na przykład Twojego pracownika, któremu zabrano narzędzie niezbędne do wykonywania jego pracy.Image


Kilka wskazówek dla przedsiębiorców, którzy zastanawiają się jaki laptop wybrać do firmy.

Pamięci operacyjnej nigdy za wiele.


Jej niezbędna wielkość to 4 GB, ale lepiej gdy laptop będzie miał 8GB albo 16GB. Pamięć ma wpływ na przykład na to ile programów jednocześnie jest uruchomionych. Jeśli otwierasz jednocześnie np. Worda, Excela i tak jak często się to zdarza do tego otworzysz 10 zakładek w przeglądarce internetowej, to 8GB wydaje się niezbędnym minimum.

Jeśli w tle działają jeszcze takie programy jak klient poczty (np. outlook), masz zainstalowany program antywirusowy i inne systemowe aplikacje i programy na działanie których nie masz wpływu (włączyłeś np domyślnie pobieranie aktualizacji Windowsa), to Twój komputer zaczyna działać zdecydowanie wolniej i widzisz to w postaci tego, że na otwarcie kolejnej strony czekasz np 5 sekund, które wydają się wiecznością.

W takich wypadkach wielkość pamięci RAM jest kluczowym elementem i może być potrzeba jej nawet 16GB dla płynnej pracy.Nie daj się "wrobić" w słaby procesor.W chwili obecnej na rynku dostępne są procesory dwóch producentów, firmy Intel oraz AMD. Ta druga dopiero od niedawna po dłuższej przerwie jest w stanie zaoferować konkurencyjne produkty co w przypadku laptopa do firmy, który ma bazować na sprawdzonych rozwiązaniach może być sporą przeszkodą.

Dlatego na daną chwilę polecam procesory firmy Intel. W przypadku nowych komputerów nadających się do użytkowania w firmie możemy wybierać między produktami z rodzin Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5 oraz Intel® Core™ i7 pochodzącymi z 6, 7 lub 8 generacji. Im wyższa liczba tym nowsze rozwiązanie. Wszystkie obsługują pamięci DDR4.

Jeśli chodzi o wydajność samego procesora to każdy z nich jest dobrym rozwiązaniem w swojej klasie. Posiadają zintegrowaną kartę graficzną zdolną wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K.

Ale najlepsza opcja to zakup laptopa zbudowanego na układzie 8 generacji. Gwarantuje to użycie najnowszej wersji chipsetu dzięki czemu zyskujemy dostęp do najnowszych standardów USB, M.2 i innych.Nie zapomnij o (legalnym) systemie operacyjnym.Większość laptopów oferowanych w sprzedaży posiada zainstalowany system operacyjny od firmy Microsoft. Jeżeli chcesz pracować w domenie biznesowej czy korzystać z pulpitów zdalnych - wybierz Windows 10 w wersji Pro. W pozostałych przypadkach wystarczy wersja Home Windowsa 10.

Dostępne są również laptopy bez preinstalowanego systemu. Ich cena jest nieco niższa niż wersji z Windowsem. Jeżeli nie będziemy na nim instalować rozwiązania z rodziny Linux czy nie dysponujemy w firmie większa liczbą licencji na jakiś OS okaże się że będziesz musiał dołożyć kilkaset złotych do zakupu na system Windows. Pomijam instalacje nielegalnej kopii na urządzeniu firmowym - kary są duże, a obowiązek weryfikacji legalności posiadanego oprogramowania ciąży na przedsiębiorcy, który go używa. Zakładam, że Ciebie to nie dotyczy.Image


Przydatne konfiguracje bazowe.Potrzebujesz urządzenia, które poradzi sobie z popularnymi aplikacjami biurowymi, pozwoli bezproblemowo przeprowadzić prezentację czy będzie używane do obsługi korespondencji cyfrowej?
Tutaj sprawdzi się klasyczny notebook, posiadający 15 calową matrycę Full HD z procesorem Intel® Core™ i3 - 8 generacji ze zintegrowaną grafiką. Do tego 8GB RAM i dysk SSD SATA o pojemności minimum 240GB.
Warto pamiętać o tym żeby wyposażony był w klawiaturę alfanumeryczną, posiadał matrycę z powłoką antyodblaskową i jak największą liczbę portów USB.

Jeżeli potrzebujesz urządzenia, na którym planujesz obrabiać grafikę to pierwszym krokiem jest wybór wydajnego procesora np. Intel® Core™ i5 lub i7. Ważne by w oznaczeniu modelu nie miały literki U. Tak oznaczone są układy z ultra niskim poborem mocy kosztem dosyć niskiego taktowania bazowego. Sprawdzają się w Ultrabookach, dłużej działają na baterii, ale za cenę wydajności.

Drugim ważnym podzespołem jest dedykowany układ graficzny. Tutaj polecam zwrócić uwagę na rozwiązania firmy NVIDIA. Zieloni oferują GeForce GTX z serii 10 czy przeznaczone do mobilnych stacji roboczych układy Nvidia Quadro, wszystkie oparte na architekturze Pascal.

Uzupełnieniem powinno być minimum 16GB pamięci RAM o możliwie najwyższym taktowaniu. Pamiętaj że najczęściej do dyspozycji są tylko dwa gniazda na pamięć operacyjną więc wybieraj jak największą pojemność w jednej kości - można potem rozszerzyć.

Kolejnym ważnym elementem jest dysk. Weź pod uwagę SSD w formacie M.2 2280 oparty na PCIe - to ewolucja nośników półprzewodnikowych zapewniająca kilkukrotnie lepsze parametry od dysków SATA. Oczywiście do tego rodzaju zadań potrzebna jest jak największa pojemność magazynu danych. Często stosowanym rozwiązaniem są dwa złącza umożliwiające podłączenie SSD M.2 PCIe jako nośnik na system, oprogramowanie i drugiego SATA co przy obecnych cenach pamięci półprzewodnikowych umożliwia wstawienie nawet 1TB SSD nie wydając majątku.

Najczęściej przy pracach graficznych używany jest zewnętrzny monitor ale zawsze przy wyższej klasie podzespołów producenci starają się montować całkiem rozsądne wyświetlacze. Jego wielkość, rozdzielczość, rodzaj jest zależny od indywidualnych potrzeb i tutaj ciężko znaleźć uniwersalne rozwiązanie.Image


Nie kupuj komputera przenośnego! Zdarza się, że tak mówimy klientowi.

Najwydajniejsze systemy posiadają jedną podstawową właściwość - temperatury w jakich pracują. Mobilna forma wymusza zamknięcie bardzo wydajnych układów w niewielkiej, przenośnej obudowie.
Szczególnie jeżeli notebook zostanie uzbrojony w wydajną dedykowaną kartę graficzną. Prowadzi to do tego że pod większym obciążeniem generowana jest ogromna ilość ciepła. Pomimo zaawansowanych systemów chłodzenia często uruchamiane są mechanizmy, w których procesor czy karta graficzna automatycznie obniża napięcie. Spada wydajność a wraz z nią tracisz pieniądze, zainwestowane w wyższej klasy podzespoły.

Dlatego w niektórych przypadkach po analizie potrzeb klienta w specjalistycznym sklepie komputerowym możemy usłyszeć, że laptop będzie złym rozwiązaniem. Lepiej za podobną kwotę kupić wydajniejszy komputer stacjonarny.

Podsumujmy:

Zyskaj korzyści z zakupu komputera w naszym specjalistycznym sklepie
BIT SERWIS:

  • Kompleksowo doradzimy Tobie w związku z zakupem sprzętu,


  • Otrzymasz komputer dobrany indywidualnie do Twoich zastosowań,


  • Będziesz miał komputer bezpośrednio gotowy do pracy, uruchomimy go dla Ciebie i zainstalujemy wszystkie aktualizacje i niezbędne programy,


  • Damy Ci możliwość testów sprawdzonych rozwiązań,


  • Do tego uzyskasz w cenie wiedzę dotyczącą eksploatacji i zabezpieczenia danych,


  • Gdy spotka Cię nieoczekiwana awaria, nasz specjalistyczny serwis będzie do Twojej dyspozycji,


  • Stali klienci, którzy mają podpisaną z nami umowę abonamentową na obsługę Twojej firmy, są obsługiwani priorytetowo w pierwszej kolejności.


  • Klienci BIT SERWIS mogą liczyć na korzystniejsze oferty w ramach stałej współpracy


Image

Jesteśmy firmą informatyczną z wieloletnim doświadczeniem. Zatrudniamy specjalistów z dziedziny informatyki, systemów informatycznych, programistów a także specjalistów ds. bezpieczeństwa sieci. Od ponad 29 lat działamy na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego pomagając wielu Przedsiębiorcom w rozwiązywaniu ich problemów związanych z informatyką.

Arkadiusz Zamarja
BITProgramy.pl

Nasze najpopularniejsze Raporty

Image
marzec 2019
Zakup firmowego laptopa, który nie będzie bolesnym wspomnieniem
Czytaj
Image
marzec 2019
Korzyści profesjonalnej obsługi informatyczne
Czytaj
Image
marzec 2019
Raport bezpieczeństwa informatycznego
Czytaj