Jak zatrudnić doświadczonego Informatyka
za 1000 zł miesięcznie


Zapewne jak każdy Przedsiębiorca uważasz, że powinieneś zatrudnić informatyka na stałe u siebie w firmieImage

Zastanawiałeś się skąd taka myśl do Ciebie ciągle wraca? Skąd takie przekonanie?

Rozsądnym uzasadnieniem wydaje się Twoje przekonanie, że masz w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. Stale obecny w firmie informatyk kojarzy się z bezpieczeństwem. Dostępny od ręki, rozwiązujący problemy informatyczne dla Twoich pracowników.

Znam przykłady użyteczności takiego rozwiązania. Ale opowiem Ci jak moja klientka, księgowa pani Ania, najpierw straciła kilka tysięcy złotych, a później dobrego pracownika. A dobrze wiesz, że wyszkolenie dobrego pracownika to jest około kilkanaście tysięcy złotych i może trwać kilka miesięcy. To nie jest tylko pensja którą on zarabia.

Pozwól, że Ci wytłumaczę:

Wspomniana księgowa, pani Ania, zatrudniła informatyka, wdrożyła w procedury panujące w firmie. Wysłała go nawet na kurs z podstaw księgowości, aby rozumiał co do niego mówią księgowe. Szkolenie kosztowało 3 tysiące, ale to i tak niewiele w porównaniu do tego ile kosztowała jego pensja w trakcie szkolenia . Trwało to wszystko prawie rok.

Image


Wyszkoliła pracownika i była pewna bezpieczeństwa, a wszystko ostatecznie i tak poszło na marne. Dlaczego?

Złożyło się na to kilka rzeczy. Jest 25-tego. Księgowa jak każdego 25-tego ma ostatni dzień aby wypełnić i wysłać do urzędu deklarację VAT dla swoich klientów. A wiadomo, że klienci często przynoszą jej dokumenty na ostatni moment. Wysyłka wszystkich deklaracji skupia się na ostatnim możliwym terminie.

Właśnie skończyła przygotowywać ostatnie 20 deklaracji dla swoich najważniejszych klientów. Spóźnili się jak zawsze, ale płacą to trudno, tak jest. Już klika na przycisk „wyślij” i w tym momencie, w najgorszym możliwym momencie jaki mógł być, na jej komputerze pojawia się niebieski ekran. Komputer po chwili po prostu się wyłącza.

Informatyk w tym dniu jest na zaplanowanym od jakiegoś czasu urlopie. Nie mając innego wyjścia, wzywa nasz serwis, ponosząc dodatkowe koszty. Komputer uruchamiamy w ciągu dnia, ale niestety deklaracja zostaje wysłana po czasie.

Koszt operacji dla pani Ani – 2800 zł kary za jeden dzień spóźnienia wysłania deklaracji do urzędu skarbowego.Myślisz, że kto zapłacił tą karę? Klient, którego deklaracja nie została wysłana? Nie, oczywiście pani Ania, bo dba o relacje z klientem. Co miała mu powiedzieć? Przepraszam, ale informatyka miałam na urlopie i przez to nie wysłałam deklaracji? Albo, że nie miałam zastępczego komputera w firmie?


Inny przypadek, ta sama pani Ania,


“Zaplanowała modernizację komputerów w firmie. Chce przyspieszyć pracę swoich pracowników.Kupuje nowy wydajny serwer. Jednak przyjeżdża on dopiero w czwartek przed weekendem.
Nie ma wyjścia. Jedyny termin prac w biurze i wyłączenia komputerów przy tak dużych zmianach, to piątek po godzinie 16-tej.

Wyszkolony Informatyk pani Ani, spędza weekend w pracy bo musi podłączyć nowy serwer i przekonfigurować wszystkim komputery do nowej jednostki. Prace kończy w niedziele po 20-tej. Pani Ania podsumowała jego nadgodziny.

Wychodzi dodatkowo ponad 500 zł za nadgodziny, a informatyk i tak musi dostać jeszcze dzień wolny w poniedziałek, bo pada ze zmęczenia.”


Image


Jak sobie podsumowała ile razy zdarzyły się jej w ciągu roku takie przerwy w pracy systemów, które nie były poważnymi awariami, to okazało się że było tylko pięć takich przypadków. Z czego raz zapłaciła za spóźnione złożenie deklaracji karę za klienta. A trzy razy płaciła za nadgodziny.

Przez cały ten czas płaciła składki ZUS i pełen etat dla swojego pracownika. Ale poza drobnymi rzeczami i pracami które nie są pilne i można je zrobić w dogodnym terminie, nagle potrzebowała go tylko na te pięć razy.

I tak jak wielu Przedsiębiorców, którzy zatrudniają informatyka a mimo to dochodzi u nich do awarii które kosztują wiele pieniędzy, zadała sobie pytanie:„Czy ja nie przepłacam? Czy naprawdę potrzebuje informatyka na pełen etat?”

Zrobiła razem z nami Audyt Bezpieczeństwa Informatycznego w firmie. Sprawdziła czy tak naprawdę potrzebuje informatyka na pełen etat.

Wyszło jej, że takich trudnych tematów, wymagających poświęcenie dodatkowego czasu jest w trakcie miesiąca naprawdę niewiele. Po podsumowaniu zadań informatycznych okazało się, że pracy jest tyle, że wystarczyło by zatrudnić informatyka na pół etatu. A i tak często kończy się tona jego pracy zdalnej bez konieczności stałej obecności w biurze. Informatyk otrzymał propozycję zmniejszenia etatu. Nie przyjął jej, bo w ten sposób nie mógł zarobić większej kwoty, a dodatkowo musiałby dojeżdżać dwie godziny do firmy. W ten sposób pani Ania zwolniła go po roku szkoleń i przygotowań.


Image


Ostatnio słyszałem osobiście jak doradzała swojemu klientowi w biurze:

„Powinieneś zatrudnić u siebie informatyka, ale dopiero wtedy, kiedy będziesz miał taki nawał pracy w firmie, że Informatyk będzie miał codziennie co robić przez 8 godzin pracy.”

Oczywiście jest to naprawdę rzadka sytuacja i tylko duże firmy, które zatrudniają ponad 15-20 pracowników zazwyczaj mają taki problem.Większość firm chciała by mieć informatyka, gotowego do pracy 24 godziny na dobę, nawet jeśli on pracuje tylko 20 godzin w tygodniu! Znajdź takiego pracownika!To jest dopiero problem.

Zgadam się z tym całkowicie. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają niewielu pracowników potrzebują stałej opieki informatycznej, ale nie w formie 8-godzinnego dnia pracy dla informatyka , bo komputery się nie psują od 8-mej do 16-tej. Nie są w stanie im zapewnić zajęć na 8 godzin.

Jak firmy ogarniają bezpieczeństwo informatyczne?Na samym początku można powiedzieć, że pewnie Ty nie potrzebujesz informatyka. Na pewno potrzebujesz zapewnić sobie Bezpieczeństwo Informatyczne, ale to jest w każdej firmie inaczej zdefiniowane.

Mądre firmy, albo firmy w których menadżerowie liczą koszty i zadają sobie pytanie mądre pytania, dochodzą do wniosków, że bezpieczeństwo informatyczne można realizować na różne sposoby

A czy zatrudniony na stałe informatyk jest lekarstwem na wszystkie przypadki i zapewni to bezpieczeństwo ?Pan Krzysztof, nasz klient, który ma firmę kurierską na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, postanowił również wprowadzić Bezpieczeństwo Informatyczne do swojej firmy. Zdefiniował je jako potrzebę naprawy laptopów, które kierowcy wozili codziennie ze sobą w samochodach.

Szuka osoby, która ogarnie zdalne podłączenie kilkudziesięciu użytkowników systemu. Ma jeszcze wymóg znajomości systemu ERP wykorzystywanego do obsługi zleceń kurierskich i pracy księgowej całej firmy.

Okazuje się, że jedyny dostępny Informatyk bez stałego etatu, który potrafi to mniej więcej ogarniać,życzy sobie 4 tysięcy netto na rękę. Jakoś musi w końcu spłacić ten kredyt mieszkaniowy.

Do tego chce otrzymać spore udogodnienia w postaci braku pracy i zleceń w weekendy, bo wtedy on trenuje biegi na orientacje i startuje w zawodach w Polsce. Ale jak to pogodzić z pracą kierowców pana Krzysztofa, którzy również na sobotę dowożą przesyłki z lekami do szpitali.

Co mają zrobić Przedsiębiorcy jeśli informatyk akurat jest na wyjeździe w Polsce na zawodach?I tak są wtedy zmuszeni do szukania pomocy gdzie indziej i ponoszenia dodatkowych kosztów.U pana Krzysztofa również wykonaliśmy wspólnie taki Audyt.

Jakie są najczęstsze wnioski Przedsiębiorców, którzy przejdą Audyt Bezpieczeństwa Informatycznego?Okazuje się, że w ich firmach nie ma tyle zleceń i zadań od kierowców i pracowników biura księgowego, aby zapewnić informatykowi zajęć na 8 godzin dziennie

Wspólnie doszliśmy do wniosku, że w ich firmach nie ma potrzeby i realnego uzasadnienia zatrudniania informatyka na pełen etat i jednocześnie płacenia mu tak wysokiej pensji.

Jeśli Ty też potrzebujesz wsparcia i bezpieczeństwa informatycznego, ale nie stać Cię, aby wydawać na nie 4 tysięcy miesięcznie to czytaj dalejCo powinieneś zrobić na początku?

Zacznij od tego, żeby sprawdzić czy rzeczywiście potrzebujesz takiego specjalistę i jakiego rodzaju ma to być informatyk.

Image


Przygotowałem dla Ciebie informacje odnośnie niezbędnego zabezpieczenia informatycznego Twojej firmy. Jest to audyt informatyczny przedsiębiorstwa w postaci listy zadań i punktów do wykonania w firmie. Będziesz mógł go wykonać samodzielnie i sprawdzisz na ile Twoja firma jest bezpieczna i spełnia na przykład wymogi ochrony danych w kontekście RODO. W raporcie wymieniam miejsca w których istnieje niebezpieczeństwo między innymi wypłynięcia danych. Po sprawdzeniu opisanych w raporcie punktów będziesz mógł ocenić jaką formę Bezpieczeństwa Informatycznego musisz wdrożyć w swojej firmie.

Audyt Bezpieczeństwa Informatycznego w firmieNawiązując do informatyków zatrudnianych w firmach,podpowiem Ci jak sprawdzić dzięki temu raportowi, czy potrzebujesz w ogóle taką osobę zatrudniać. Dowiedz się jakie pytania musisz zadać informatykowi aby sprawdzić ego użyteczność w Twojej firmie. Czy wiesz, które Twoje systemy potrzebują stałego nadzoru czy tylko doraźnego wsparcia np. w momencie aktualizacji?

Czego nie wiedzą informatycy od sieci komputerowych czy napraw sprzętowych?

Miej też na uwadze, że jeśli potrzebujesz specjalistę do prac wdrożeniowych systemów do prowadzenia firmy, to jest to wiedza nie zawsze dostępna dla informatyków od sieci komputerowych, czy napraw sprzętowych i konfiguracji serwerów.

Z czym „firmowi” informatycy najczęściej sobie nie radzą?Z kolejną bardzo ważną kwestią, z ogarnięciem bezpieczeństwa stron firmowych www. Każdy informatyk potrafi zainstalować poprawnie Wordpressa, ale nie wielu wie jakie zagrożenia niesie ze sobą Wordpress, a jeszcze mniej potrafi te zagrożenia zminimalizować.

Czy znasz wszystkie obszary zagrożenia związane z Wordpressem?

Dzięki raportowi zwrócisz uwagę na jeszcze kilka obszarówinformatycznych w firmie. Poznasz je wszystkie zanim zlecisz prace dlainformatyka lub dla naszej firmy.Masz jeszcze jedno inne wyjście. Laicy powiedzą, że najtańsze. Możesz oczywiście zatrudniać tak zwanych freelancerów na pojedyncze zlecenia.

Image

Ale raz - płacisz im ekstra za ich prace, bo oni są często dwa razy drożsi niż informatyk firmowy. A dwa, to za każdym razem oni muszą się wdrażać w Twój system, w Twoją firmę, poznawać problemy Twoich pracowników, bo przecież nie obsługują jej na co dzień. Za każdym razem,płacisz za czas ponownego wdrożenia takiej osoby.

Wartością współpracy z firmami informatycznymi jest to, że stale współpracując z klientami abonamentowymi znamy już ich systemy. Czasami sami je wdrażamy. Masz więc potężną oszczędność czasu na tym fakcie, że my znamy Twój biznes bardzo dobrze. Reagujemy na Twoje potrzeby, bo znamy Twoją firmę.

Nie czekamy na wystąpienie awarii, zapobiegamy ich występowaniu, ar obimy to w ten sposób, żeby nie przeszkadzać pracownikom w wykonywaniu ich obowiązków.

Awaria sprzętu lub infrastruktury Informatycznej w firmie jest to sytuacja w której dalej płacisz swoim pracownikom, a oni nie są w stanie pracować.

Jeszcze gorszy przypadek jest wtedy, gdy Twoi klienci nie mogą byćobsługiwani przez awarię komputerów. Wkurzają się na to i wiszą najczęściej natelefonie. Ani Ty, ani Twoi pracownicy nie możecie im pomóc w danej chwili, bowłaśnie padł Ci system na jedynym w firmie, lekko wiekowym serwerze.

Mam nadzieję, że rozumiesz. Jeśli znasz takie historie tylko z opowieści to i Tobie się to w końcu zdarzy

Klienci zdenerwowani z powodu awarii komputerów to jeden z największych i najbardziej frustrujących problemów zgłaszanych nam przez Przedsiębiorców,którym świadczymy usługi outsourcingu IT.

Tym momencie prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie:

„Czy już powinieneś nas zatrudnić?”Image

A może kiedy to zrobić najlepiej. Czy w momencie, gdy już nie dasz rady ogarnąć zniecierpliwionych klientów? Więc może warto, tak jak inni nasi klienci, pomyśleć zapobiegawczo i wcześniej ustalić z nami procedury na wypadek takich poważnych awarii i przestojów w pracy.

Możesz też obsługę informatyczna zlecić ”siostrzeńcowi”lub pracownikowi w firmie, który bardziej ogarnia komputery bardziej niż TyImage


Jest to rozwiązanie na krótką metę i nieprofesjonalne. Pomyśl ile czasu tomu zajmie, ile czasu będzie ściągał części? Ile razy mu się nie uda.Policz ile to jest godzin pracy za którą Ty mu zapłaciłeś. Płacisz też za godziny pracy osoby, dla której on naprawia sprzęt i która nie może w tej chwili pracować.

Czy to ma sens? Jeśli jest to więcej niż 1000 zł to nie ma to sensu. Dlaczego 1000 zł? To za chwilę się dowiesz.

Jest to czysty rachunek zysków i strat – możesz wydasz 150 zł od ręki na naszą standardową pomoc i będziesz miał rozwiązany problem w ciągu godziny lub dwóch.Inaczej musisz czekać dwa, trzy dni, aż ktoś to wewnątrz firmy naprawi.

Odnieś się do swoich zirytowanych klientów, którzy atakują handlowców. Ciężko jest to przełożyć na pieniądze.

Pewne jest jedno. Za małe pieniądze nie wynajmiesz dobrego informatyka, a już na pewno nie takiego który zna się na wszystkim.

Z raportów na stronie wynagrodzenia.pl możesz sprawdzić, że informatyk zarabia średnio około 4000 zł brutto. Jest to podstawowa pensja. Co drugi z nich zarabia od 4-5 tysięcy. Informatycy w małych miastach często łapią jakieś stanowiska tylko po to aby nabrać doświadczenia przed przejściem do korporacji najlepiej w Warszawie i z podwójnymi zarobkami niż te powyżej.

Czy masz inne wyjście niż własny informatyk?W zamian możesz wynająć firmę, taką jak nasza, która zatrudnia za rynkowe pieniądze wielu informatyków specjalistów. A przez to, że pracujemy z wieloma podobnymi do Twojej firmami, możemy tych informatyków wynająć Tobie za niewielkie pieniądze.

Chcesz wiedzieć ile to kosztuje? Sprawdź nasze usługi abonamentowe.Image

Pamiętaj o pobraniu raportu bezpieczeństwa informatycznego i systemów komputerowychw firmie i dowiedz się jak możesz rozwiązać dylematczy warto zatrudniać informatyka na stałe.

Możesz też od razu umówić się z nami na bezpłatne konsultacje w których pomogę Ci określić Twojepotrzeby w zakresie obsługi informatycznej. Ustalimy wspólnie jakie obszaryTwojej działalności są kluczowe i które potrzebują wsparcia informatycznego

Podsumujmy:

Jakie masz korzyści z outsourcingu, których nie daje własny pracownik?

  • Zatrudniasz dodatkowego pracownika bezpłacenia za pełny etat

  • Traktuj naszą firmę jako swojego dodatkowego pracownika, który o Twojej firmie wie wszystko. Znamy na wylot firmy Klientów, pracujemy razem po parę lat.

  • W razie potrzeby jesteśmy na każde Twoje wezwanie

  • Usługa ekspresowa jest dostępna w pierwszej kolejności dla firm abonamentowych. Możemy być u Ciebie nawet w ciągu jednej godziny.

  • Specjalista stale dostępny pod telefonem

  • Uruchomimy dla Twojej firmy specjalną infolinię jeśli okaże się to niezbędne otrzymasz bezpośredni kontakt do dedykowanego opiekuna.

  • Konsultacje w zakresie konfiguracji sprzętu masz w cenie

  • Posiadamy własny sklep ze sprzętem komputerowym gdzie mamy dostępne większość sprzętów a w każdej chwili możemy sprowadzić w ekspresowym tempie dowolne podzespoły. Wszystko to w preferencyjnych cenach.

  • Szkolenie dla pracowników Jak wprowadzić RODO w firmie gratis

  • Zrobimy wspólnie audyt bezpieczeństwa i ryzyka wypłynięcia danych z firmy. A następnie przeszkolimy Twoich pracowników w zakresie RODO. Być może nie czujesz że to ważna rzecz ale uwierz, że zmienisz zdanie kiedy dostaniesz pierwsze skargi na RODO i dotknie Cię ryzyko dużej kary.Outsourcing usług IT to sprawdzone przez wielu Przedsiębiorców rozwiązanieZamiast szukać jednego „omnibusa” informatyka, który nie jest na pewno tani, a jeśli jest tani, to znaczy, że może dopiero się uczy i nie posiada specjalistycznej wiedzy, może lepiej wynająć jedną firmę, taką jak nasza. Omnibus zdarza się, że musi czasami skorzystać z czyjeś pomocy, a i tak nie zawsze jest dostępny na każde wezwanie.

Wynajęcie firmy, która zatrudnia wielu specjalistów, architektów systemów informatycznych,programistów, specjalistów ds. bezpieczeństwa jest sprawdzonym rozwiązaniem . Dzięki płaconemu abonamentowi masz dostęp do każdego z nich.Czy to ma sens? Jeśli jest to więcej niż 1000 zł to nie ma to sensu. Dlaczego 1000 zł? To za chwilę się dowiesz.

Oferujemy Ci jeszcze jedną korzyść. Jeśli podpiszesz z nami umowę abonamentową na obsługę Twojej firmy to dodatkowo otrzymasz od nas skuteczne narzędzia i rozwiązania do wykonywania kopii bezpieczeństwa Twoich danych.

Zakładam,że robisz archiwizację, bo mało jest tak beztroskich firm, które by nie robiły archiwizacji swoich krytycznych danych.

Image

Ale zadam Ci jedno bardzo ważne pytanie:

"Czy przeprowadziłeś albo czy stale przeprowadzasz cyklicznie testy odtwarzania tych danych? Czy sprawdzałeś co się stanie jak „padnie” Twój serwer? Czy masz procedury na wypadek krytycznych awarii Twojego systemu?

Przed popisaniem umowy na stała obsługę, obowiązkowo robimy każdemu klientowi audyt bezpieczeństwa informatycznego w firmie. Zrobimy to w taki sposób, aby nie zakłócić funkcjonowania Twojej pracy. Jest to obowiązkowa czynność, dlatego, że nie współpracujemy z klientami którzy nie potrzebują naszej pomocy. Albo którzy mają potrzeby znacznie wykraczające poza sens współpracy z tego typu firmą. Nasz biznes polega na tym, że mamy wieloletnie relacje z klientami, a nie polega na tym, że naciągamy klienta na jednorazową transakcję.

Nie musisz teraz podejmować decyzji o podpisywaniu umowy!

Skontaktuj się z nami, omówimy Twoją konkretną sytuacją i zobaczysz czyta usługa jest dla Ciebie.

Umów się teraz na krótką bezpłatną rozmowę, która sprecyzuje Twoje potrzeby i wymagania dla Informatyka w Twojej firmie.Jesteśmy firmą informatyczną z wieloletnim doświadczeniem. Zatrudniamy specjalistów z dziedziny informatyki, systemów informatycznych,programistów a także specjalistów ds. bezpieczeństwa sieci. Od ponad 29 lat działamy na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego pomagając wielu Przedsiębiorcom w rozwiązywaniu ich problemów związanych z informatyką.

Arkadiusz Zamarja
BITProgramy.pl

Poprzednie wpisy: